Pomoc BIP
Na tej stronie znajdą Państwo odnośniki do informacji, które mogą pomóc w korzystaniu z Biuletynu Informacji Publicznej Naszej Instytucji.
Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej to wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, informacji publicznej lub każdej jej części, będącej w posiadaniu podmiotów obowiązanych do-udostępnienia informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania, niezależnie od-sposobu jej utrwalenia (w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych, innych niż jej pierwotny publiczny cel wykorzystywania, dla którego informacja została wytworzona.
- Szczegóły
- Udostępniony przez: kds
- Wytworzony przez: kds (kds)
- Nadrzędna kategoria: O BIP
- Kategoria: Pomoc BIP
- Odsłony: 933
Czytaj więcej: Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej
W 2001 roku - na podstawie artykułu 61 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o dostępie do informacji publicznej. Ustawa ta wskazała także trzy tryby dostępu do informacji publicznej:
- ogłaszanie informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych, w Biuletynie Informacji Publicznej,
- udostępniania na wniosek,
- wstępu na posiedzenia organów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3, i udostępniania materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących te posiedzenia,
W nowelizacji ustawy z 2011 roku określono jeszcze czwarty tryb:
- umieszczanie informacji publicznych w centralnym repozytorium informacji publicznych
Biuletyn Informacji Publicznej, jak widać, został wymieniony w ustawie na pierwszym miejscu.
Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej. Dostęp do informacji zawartych w biuletynie jest możliwy poprzez: stronę główną biuletynu albo bezpośrednio poprzez strony podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej.
Strona główna Biuletynu Informacji Publicznej znajduje się pod adresem www.bip.gov.pl i zawiera podstawowe informacje o podmiotach zobowiązanych (nazwa, dane teleadresowe, informacje o redaktorze strony) wraz z odsyłaczami do stron podmiotowych, strony podmiotowe, przygotowane przez podmioty ustawowo zobowiązane do ich prowadzenia, z informacjami o prowadzonej przez siebie działalności. Adresy tych stron można znaleźć na stronie głównej BIP.
Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w ustawie. Udostępnianie informacji publicznych następuje miedzy innymi w drodze ogłaszania informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych w urzędowym publikatorze teleinformatycznym o nazwie Biuletyn Informacji Publicznej. Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne.
Podmioty udostępniające informacje publiczne w Biuletynie Informacji Publicznej są obowiązane do:
- oznaczenia informacji danymi określającymi podmiot udostępniający informację,
- podania w informacji danych określających tożsamość osoby, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji,
- dołączenia do informacji danych określających tożsamość osoby, która wprowadziła informację do Biuletynu Informacji Publicznej,
- oznaczenia czasu wytworzenia informacji i czasu jej udostępnienia.
(Na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Dz.U.01.112.1198).
Nawigacja
- Nawigacja po stronach Biuletynu Informacji Publicznej Nazwa Instytucji odbywa się poprzez menu przedmiotowe (po prawej stronie ekranu) podzielone na działy ogólne.
- Przejście na stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.gov.pl prowadzoną przez ministerstwo właściwe do spraw informatyzacji) możliwe jest poprzez kliknięcie znaku BIP w prawej górnej części ekranu.
- Z każdej podstrony Biuletynu Nazwa Instytucji możliwe jest przejście na dowolną stronę główną witryny za pomocą odnośników w menu górnym.
Wyszukiwarka
W górnej części po prawej stronie ekranu dostępny jest formularz wyszukiwarki informacji. Przeszukuje ona informacje zamieszczone bezpośrednio na stronach internetowych. Domyślne wyszukiwarka przeszukuje całą witrynę i znajduje materiały zawierające wszystkie wpisane słowa. Na stronie wyników wyszukiwania udostęniany jest rozbudowany formularz wyszukiwarki, w którym można sprecyzować kryteria wyszukiwania, polecając wyszukanie materiałów zawierających:
- wszystkie wpisane słowa,
- wszystkie wpisane słowa bądź
- wszystkie wpisane słowa bądź
- którekolwiek z wpisanych słów
- frazy dokładnie dopasowane do wpisanej
- na wszystkich stronach witryny bądź w wybranych typach zasobów
Elementy strony
Na każdej stronie BIP znajdują się następujące elementy:
- menu przedmiotowe menu po prawej stronie,
- tytuł strony,
- ścieżka informująca użytkownika o miejscu, w którym aktualnie przegląda informacje (np. BIP / Zamówienia publiczne),
- przycisk „Drukuj” w formie graficznej,
- przycisk „Powiadom znajomego” w formie graficznej,
- treść strony z odsyłaczami do innych stron,
- informacje o osobach odpowiedzialnych za udostępnienie informacji oraz datach utworzenia, udostępnienia i modyfikacji (informacja o redaktorach nie jest wyświetlana na stronach zbiorczych, tj. takich, które automatycznie generują zawartość korzystając z danych zamieszczonych na innych stronach),
- licznik odwiedzin strony (odsłon)
Dostęp do informacji publicznej
Jeżeli w Biuletynie Informacji Publicznej nie znajdziecie Państwo poszukiwanej informacji, prosimy o kontakt z Nazwa Instytucji w Naszej Gminie. Jeżeli informacja może być przekazana niezwłocznie, uzyskacie ją Państwo przez telefon lub na zwrotny adres e-mail.
W pozostałych przypadkach, prosimy o wypełnienie wniosku o udostępnienie informacji publicznej i przesłanie go do Nazwa Instytucji w Naszej Gminie. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej udostępnianie informacji na wniosek następuje nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli jest to niemożliwe, powiadomienie o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nastąpi w ciągu 2 miesięcy.
Nazwa Instytucji w Naszej Gminie może odmówić udzielenia informacji niejawnych, określonych w ustawie z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych lub innych ustawowo chronionych.
Odmowa udzielenia informacji następuje w formie decyzji o odmowie udostępnienia informacji.
Strona 1 z 2