Głównej zawartości

Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, warto na co dzień przestrzegać kilku prostych zasad: często myć ręce wodą z mydłem lub używać środków odkażających na bazie alkoholu, unikać dotykania dłońmi oczu, nosa i ust, nie zbliżać się do osób chorych, a samemu podczas kichania lub kaszlu zasłaniać usta i nos ramieniem lub jednorazową chusteczką. Ze względów bezpieczeństwa należy też ograniczyć przebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Apelujemy do stargardzian o przestrzeganie podstawowych zasad mogących – tak samo, jak w przypadku różnych infekcji – zmniejszyć ryzyko zachorowań. Można się z nimi zapoznać klikając tutaj.

W razie kontaktu z osobą mającą objawy zarażenia koronawirusem (gorączka, kaszel, duszności) lub osobami, które przyjechały zza granicy należy jak najszybciej skontaktować się z Państwową Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Stargardzie – tel. 694 439 839 lub zgłosić się na izbę przyjęć oddziału zakaźnego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej 4 w Szczecinie – tel. 91 813 94 41.

Do dyspozycji jest też infolinia NFZ: 800 190 590.

Każdy, kto – w związku z potencjalnym zarażeniem wirusem – przechodzi obowiązkowe odizolowanie od innych może skorzystać z wygodnej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Jest do pobrania tutaj.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Jedną z opcji, z jakiej mogą korzystać użytkownicy aplikacji jest możliwość kontaktu osób odbywających kwarantannę z ośrodkami pomocy społecznej. Pozwoli to chociażby zwrócić się z prośbą o posiłek, podstawowe artykuły spożywcze, pomoc psychologiczną czy kontakt z pracownikiem ośrodka pomocy społecznej.